7 pravidel, na které si dát pozor
Najít toho pravého svatebního fotografa je oříšek. Sama, když jsem se vdávala, měla jsem z nepřeberného množství nabídek hlavu v pejru.
Co by (podle mě) měl svatební fotograf umět a dělat automaticky: 1. BÝT MILÝ A EMPATICKÝ Čím víc se blíží den D, tím víc je nevěsta s ženichem pod stresem. Když bude stresovat ještě fotograf, nikdy to nedopadne dobře. Fotograf by měl být profík, a když se něco nepovede, měl by být ten, který zachová chladnou hlavu a nepřenese svůj stres na novomanžele. Měl by chápat emoce nastávajících manželů a měl by co nejvíce využít svou empatii k tomu, aby věděl, kdy do svatby zasáhnout a kdy naopak zůstat v pozadí a nepřekážet. 2. VĚDĚT, ŽE NENÍ HOST
Správný fotograf ví, že on je na svatbě pracovně, a nikdy by na to neměl zapomínat. Nejenže by neměl pít alkohol (pokud to není svatba nejlepších kamarádů), ale měl by respektovat veškerá přání nevěsty a ženicha - ať už ohledně místa sezení nebo času, kdy si tu svíčkovou sní. Nejdřív vyfotí obědvající novomanžele a teprve až všichni dojí, může si on sníst svůj oběd. Na druhou stranu - to, že není zvaný host neznamená, že přijde na svatbu v džínách a tričku. Ať fotograf fotí sebelíp, tohle není vhodné. 3. KOMUNIKOVAT
Není nic horšího, než když si vyberete takového fotografa, který se domnívá, že nevěsta s ženichem všechno ví, a spolehá se na to. Komunikace je základ. Pokud fotograf nabízí předsvatební schůzku, kde si všechno řeknete osobně, tím líp! To už naznačuje, že tu práci myslí vážně.
4. MÍT VIZI A ZKUŠENOSTI Fotit svatbu, to není jako krájet salám. Fotky nelze sekat bezmyšlenkovitě s vědomím, že třeba nějaká fotka klapne. Svatba je veledůležitý den - ten už se nedá zopakovat a žádný okamžik se nedá vrátit. Není prostor na improvizaci. 5. ZNÁT SVOU TECHNIKU A MÍT ZÁLOHU
Tady spousta budoucích nevěst ani neví, že by se měly fotografa zeptat čím fotí. Je mi jasný, že značka foťáku vám nic neřekne, natož ohnisko objektivu. Ale pozor - fotoaparáty jsou pořád jen technika, ta může kdykoliv umřít. Zkušený fotograf má s sebou na svatbě záložní tělo a vícero objektivů, samozřejmostí je spousta paměťových karet. Proto se svého fotografa vždy zeptejte, jestli s sebou bude mít záložní fotoaparát.
6. ODEVZDAT FOTKY VČAS
Z jedné svatby si domů donesu klidně 8000 fotek. Jenom to projít zabere opravdu dost času, natož to roztřídit a upravit, popř. vyretušovat. Je to opravdu moc práce, která nastává pro fotografa hned druhý den po svatbě. Ani toto ale není omluva pro ty, kteří odevzdávají své fotky po 3 měsících.
7. MÍT SVATEBNÍ SMLOUVU
Zdá se to trošku zvláštní, když po vás chce fotograf podepsat svatební smlouvu. Věřte ale, že je to lepší vlastně pro vás než pro něj. Z té smlouvy byste se měli jednoznačně dočíst, kolik fotek dostanete, kdy je dostanete, v jakém formátu, jestli budou vytištěné nebo jen v elektronické podobě... Nehledě na to, že taky podepisujete smlouvu, která vám dá jistotu, že se v den D fotograf opravdu objeví.
Držím vám palce, ať pro svůj velký den najdete toho pravého fotografa, který splní všechny vaše nároky a máte ty nejkrásnější vzpomínky na ten Váš den.
A pokud vás má práce zaujala, koukněte se na moje svatební portfolio.
#svatební_fotograf_praha
#svatební_fotograf_opava
Comments